Korale Handlowe

Wczesna historia paciorów:

  • 40 000 lat temu – datuje się pierwsze paciory
  • kulki handlowe wykonuje się od tego czasu, praktycznie w każdej kulturze
  • Starożytny Egipt – szklane paciory wytwarzane  już w 1365 r p.n.e.
  • Liban – fabryka szkła działająca od kilku tysięcy lat…

imageedit_3_5688800849starożytny pacior fenicyjski lub kartagiński

  • Chiny – produkowanie i eksport szklanych paciorów datowany jest od stuleci
  • szklane i mosiężne korale znajdują się w miejscach pochówku wielu kulturów, począwszy od egipskich grobowców, rzymskich katakumb, saskich i afrykańskich grobów, po miejsca pochówku amerykańskich Indian

O historii korali poczytasz na stronie u Bogdana (kliknij w koraliki 😉 )

Fur trade beads

Przed kontaktem z Europejczykami, w Ameryce koraliki wykonywano w  ze złota, srebra, jadeitu, kości, niebiesko-zielonego turkusu i ręcznie szlifowanych perełek. Anasazi, Fremont i inni indianie Pueblo handlowali turkusami na południowym zachodzie i na obszarze Mezoameryki prekolumbijskiej. Indianie z wybrzeża Pacyfiku wymieniali się muszelkami z Indianami obszarów południowego zachodu; Indianie z wybrzeża Atlantyku i Zatoki Meksykańskiej wymieniali się paciorami z budowniczymi dolin rzeki Mississippi. 12 października 1492, Kolumb zapisał w swoim dzienniku, że Indianie z San Salvador otrzymali od przybyszów czerwone nakrycia głowy oraz szklane koraliki.

Statki Hernando Cortéza, które zawinęły do wybrzeża Meksyku wiosną 1519 roku, także miały na pokładzie szklane paciorki wraz z innymi europejskimi towarami handlowymi. Narváez w 1527 r. i De Soto w 1539 r. nosili na szyi szklane paciory do handlu z rdzennymi mieszkańcami Florydy. W 1622 r. wybudowano fabrykę szkła w pobliżu Jamestown w stanie Wirginia. Niecały rok później fabryka została spalona przez pobliskich Indian.

Hiszpańscy konkwistadorzy i kapłani podróżowali z Florida Keys do Kalifornii ze szklanymi paciorami u boku.

W 1741 r. Rosjanie dotarli do wybrzeża Alaski, a stamtąd do zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Paciory pozyskiwali ze szlaku z Chin.

Tacy odkrywcy jak David Thompson i czy Lewis i Clark, nosili szklane paciorki, które miały być prezentami lub środkami wymiany w kontaktach z amerykańską ludnością rdzenną. Ceny paciorków różniły się w zależności od lokalizacji ale w szczególności od popytu. A Indianie lubowali się w coraz to bardziej wyszukanych koralikach.

We wczesnych czasach panowania szlaku bobrowego, (handlu skórami bobrowymi) Hudson’s Bay Company (HBC) stosowała standardową wartość opartą na wyprodukowanym bobrze … zrobiony bóbr był rozciągnięty, wysuszony i gotowy do wysyłki.

Dzięki niektórym aczkolwiek niepotwierdzonym danym z miejsc odkryć archeologicznych, stwierdzono, że wartość skóry bobra była równoważna sześciu koralikom Hudsona; trzy jasnoniebieskie koraliki Padre (Crow); dwa większe przezroczyste niebieskie koraliki.

Chcesz wiedzieć więcej? Klikaj w koraliki 😉

Blue Russian

Blue Russian

ChevronVenetian Chevron

Whiteheart

Cornaline d ’Aleppo ‚Whiteheart’

 

Vaseline

Vaseline, Cave Agat

PadrePadre

 

imageedit_3_3273847602

wróć

 

 

 

 

 

 

Reklamy